Ljetna prehrana: Pitali smo umjetnu inteligenciju da nam preporuči idealne obroke za vruće dane!

14. srp 2023

Ljetna prehrana s jedne je strane izazov, a s druge prilika da se, kad imamo malo više vremena, posvetimo zdravlju i mršavljenju

Prosječna žena u životu isproba čak stotinu različitih dijeta, pokazuju istraživanja. Svatko ima svoj način borbe s viškom kilograma i centimetara, premda većina zna da samo pravilno kombiniranje (razdvajanje) namirnica, bez gladovanja, te fizička aktivnost mogu dati dobre i dugoročne rezultate. Razdvajanje namirnica ili trennkost (njem. trennen = razdvajanje) nije dijeta nego desetljećima poznat način prehrane. Začetnik ovog trenda je američki kirurg dr. William Hay, koji je osmislio ovaj prehrambeni trend koji je doživio brojne varijacije i iz kojeg su nastale neke više ili manje poznate dijete. Naime, dr. Hay je s 40 godina bio teško bolestan i to sve zbog prekomjerne tjelesne težine. Imao je problema sa srcem, visokim krvnim tlakom i bubrezima. Shvativši da će se njegov život ubrzo okončati ako nešto ne promijeni u načinu prehrane, počeo je više razmišljati o onome što jede. U tri mjeseca izgubio je 19 kilograma, a osnova njegova načina prehrane bila je razdvajanje vrsta hrane koje se međusobno ne “podnose”.

Na njegovu jelovniku bile su tako zastupljene sve vrste namirnica – najviše svježe voće i povrće, cjelovite žitarice, meso i riba – s time da se ugljikohidrati i bjelančevine (proteini) nikada nisu našli zajedno u istom obroku na tanjuru.
“Ako želite smršavjeti, povrće mora postati vaša glavna namirnica”, tvrdi dr. William Hay, napominjući i to kako razmak između dva obroka trebao bi biti najmanje četiri sata, kako bi se hrana mogla potpuno probaviti.

Uoči svake ljetne sezone dijete postaju ‘vruća tema’; svi žele znati kako na brzinu izgubiti pokoji kilogram. Vrijeme godišnjih odmora, doduše, s jedne strane može biti izazovno u smislu pravilne prehrane, no s druge i prilika da – kad imamo malo više vremena – posvetimo se onome što jedemo na pravi način. Ne samo zbog mršavljenja, već, još važnije, zbog usvajanja zdravijih životnih navika.

O pravilnoj prehrani napisani su milijuni tekstova i čini se da je filozofija mršavljenja poprilično jednostavna u teoriji – treba potrošiti više kalorija nego što se unese. No u praksi stvari ne idu tako glatko. Zanimalo me je stoga što kao idealan ljetni obrok preporučuje najpopularnija i najprozivanija sveznalica – umjetna inteligencija. Evo rezultata…

Glavni obrok: Grilani losos sa svježim citrusnim preljevom

Marinirajte filete lososa u mješavini soka od limuna, limete i naranče, s malo maslinovog ulja, soli i papra. Ostavite da odstoji oko 30 minuta. Zagrijte roštilj ili gril tavi i pecite losos oko 4-5 minuta sa svake strane, dok ne postane ružičast i mrvi se. Poslužite losos uz svježu salatu od rukole, cherry rajčica i krastavaca. Po želji možete dodati i kriške avokada. Prelijte svježim citrusnim preljevom napravljenim od soka limuna, limete i naranče, malo maslinovog ulja, meda, soli i papra.

Prilog: Quinoa salata s povrćem

Skuhajte quinou prema uputama na pakiranju i ostavite da se ohladi. U velikoj zdjeli pomiješajte quinou s nasjeckanim svježim povrćem po izboru, poput paprike, krastavaca, rajčica, crvenog luka, svježe metvice ili peršina. Dodajte malo maslinovog ulja, soka od limuna, soli i papra, te dobro promiješajte sve sastojke.

Desert: Osvježavajući voćni sladoled

U blenderu ili multipraktiku pomiješajte smrznuto voće po izboru, poput jagoda, bobičastog voća ili manga, s malo meda ili javorovog sirupa te grčkim jogurtom. Miksajte u blenderu sve dok ne dobijete kremastu strukturu smjese. Prebacite u manje posudice i ostavite nekoliko sati u zamrzivaču. Ukrasite po želji prije posluživanja.

S obzirom na to da ljeti generalno jedemo laganiju hranu i više smo aktivni, zanimalo me je kako iskoristiti ovo razdoblje za gubitak kilograma. Kad je cilj gubitak kilograma, važno je, kaže chat GPT, usredotočiti se na uravnoteženu prehranu i održavanje kalorijskog deficita. U tom smislu dobila sam plan prehrane tijekom dana koji može pomoći u postizanju tog cilja:

Doručak

Omelet od bjelanaca s povrćem (špinat, paprika, gljive) ili zobena kaša s voćem (jagode, borovnice) i orašastim plodovima. Dodajte šalicu zelenog čaja ili kave bez dodanog šećera.

Užina

Grčki jogurt s malo masnoće i svježim bobičastim voćem (maline, kupine). Šaka badema ili orašastih plodova.

Ručak

Pileća prsa na žaru s pečenim povrćem (brokula, tikvice, paprika).
Salata od svježeg povrća s maslinovim uljem i limunovim sokom.
Komad voća (npr. naranča ili kriška lubenice) kao desert.

Večera

Pečena riba (losos, brancin) s pečenim povrćem (brokula, cvjetača, mrkva).
Quinoa salata s nasjeckanim povrćem (rajčica, krastavac, paprika).
Šalica biljnog čaja bez šećera.

 

Ako još niste na moru, nego u uredu završavate sve obveze prije ljetne stanke, pa vam je kuhanje aktivnost koju želite izbjeći, ne morate biti osuđeni na nezdrave obroke. U Arena Centru puno je mjesta gdje možete pojesti kvalitetan obrok s nogu: od smoothieja u Fast Fruit-u do sushija ili salata u Gyotaku baru.

 

Vježbanje – najbolji saveznik zdravlja i fit forme, no što GPT preporučuje na ljetnim vrućinama?

Važno je napomenuti, kaže umjetna inteligencija, da je individualni plan prehrane vrlo osoban i ovisi o vašim prehrambenim potrebama i ciljevima gubitka kilograma. Također je važno uključiti redovitu tjelesnu aktivnost u svoju rutinu kako bi se potaknuo gubitak kilograma i održavanje zdravog načina života. Evo što mi je GPT odgovorio na pitanje kako vježbati na ljetnim vrućinama.

Rani jutarnji ili kasni večernji trening: Odaberite vrijeme dana kada su temperature niže, poput ranih jutarnjih sati ili kasnih večernjih sati, kako biste izbjegli najtoplije dijelove dana.
Vježbe u hladu: Ako trenirate na otvorenom, potražite sjenu ili parkove s drvećem kako biste se zaštitili od izravnog sunčevog svjetla.
Plivanje: Plivanje je odlična ljetna aktivnost jer vam omogućuje da se rashladite u vodi. Možete plivati u bazenu ili otvorenim vodama poput jezera ili mora.

Unutarnji trening: Ako preferirate vježbanje u zatvorenom prostoru kako biste izbjegli vrućinu, možete se baviti jogom, plesom ili odraditi trening snage ili vježbe u teretani.
Hodanje ili trčanje u ranim jutarnjim satima: Hodanje ili trčanje mogu biti ugodni u ranim jutarnjim satima prije nego što temperature porastu. Osim toga, možete uživati u ljepoti i tišini jutra.
Vodene aktivnosti: Ako imate pristup jezerima, rijekama ili moru, možete se baviti vodenim sportovima poput veslanja, kajaka, ronjenja ili jedrenja. Ove aktivnosti vam pružaju priliku za osvježenje u vodi.

Važno je da se slušate tijekom tjelovježbe i da se zaštitite od vrućine. Nosite lagane, prozračne odjevne predmete, koristite zaštitu od sunca (npr. šešir, sunčane naočale, krema za sunčanje) i redovito pijte dovoljno vode kako biste ostali hidratizirani. Ako primijetite simptome pregrijavanja, kao što su vrtoglavica, mučnina ili umor, odmah prekinite tjelovježbu i potražite hlad. Prije početka bilo kakve nove tjelovježbe, preporučuje se da se posavjetujete s liječnikom, posebno ako imate zdravstvene probleme ili ste neaktivni dulje vrijeme.

Fotografije: Pexels i Unsplash