Lookbook book klub: Nove hit knjige koje donosi prva polovica 2025.

27. ožu 2025

Knjige koje nestrpljivo iščekujemo!

Nakon najpopularnijih naslova prošle godine i knjige koje bi Lookbook čitatelji preporučili baš svima, u novom izdanju Lookbook book kluba okrećemo se novitetima koje nam donosi prva polovica 2025. godine. Neki od njih već su stigli na police naše omiljene knjižare, dok drugi stižu u narednim tjednima. Taman na vrijeme jer ispred nas sada su oni najljepši dani stvoreni za uživanje u čitanju na otvorenom – uz širom otvorene prozore ili na balkonu, u omiljenom parku ili na terasi omiljenog kafića.

Koji će nas autori i književni naslovi pratiti kroz proljetnu sezonu?

Početak godine u književnom svijetu

2024. godinu obilježilo je nekoliko književnih trendova. TikTok je čitao romance, fantasy i romantasy žanrove, a audio knjige su bile popularnije no ikad! Iako je teško predvidjeti što nas sve čeka do kraja 2025. godine, sa sigurnošću možemo reći da će se opsesija s fantasy i romantasy žanrovima nastaviti u prvoj polovici, da će nostalgija igrati važnu ulogu u odabirima knjiga koje ćemo čitati i da će knjige koje će svojom tematikom zagrebati ispod površine nekih od trenutno najaktualnijih društvenih i poličitih tema biti na vrhu liste bestsellera. Kako smo došli do tih zaključaka? Otkrili su nam ih novi hit naslovi koji su već stigli ili uskoro stižu na police omiljene knjižare.

Nove knjige koje će obilježiti proljeće

 

Sezona čitanja za prave knjigoljupce nikad ne prestaje, no proljetni dani donose nam potpuno novi nalet motivacije i želje za čitanjem. Sve topliji i sunčaniji dani potaknut će nas da svaki slobodan trenutak provedemo na otvorenom, a knjige će nas pratiti gdje god krenuli.

Uz naslove koji se otprije nalaze na našoj to read listi za 2025., proljeće će dodati i nekoliko novih naslova. Knjiga o kojoj su svi pričali krajem 2024. godine, sada je dobila hrvatski prijevod. Na sve četiri Mirande July našla se visoko na listi najboljih knjiga prošle godine i u užem izboru za neke od najprestižnijih književnih nagrada. Za sve one koji su raspoloženi za dozu nostalgije, a odrastali su uz Igre gladi serijal, uskoro stiže novi nastavak – Svitanje nad žetvom Suzanne Collins. Još jedan popularni serijal je dobio svoj nastavak, a proljeće 2025. donosi i njegov hrvatski prijevod. Za sve fanove Rebecce Yarros i Četvrtog krila, pripremite se za nove avanture u Oluji oniksa. Za sve one koji se žele bolje upoznati s suvremenom domaćom književnošću, Odeon Ivice Prtenjače bit će odličan izbor. Ako tražite štivo koje progovara o aktualnim društvenim i političkim temama kroz metafore ili stvarne priče, na svoju listu dodajte 1Q84 Harukija Murakamija ili zbirku stvarnih anonimnih pisama Želim koja je skupila Gillian Anderson.

 

U nastavku donosimo pregled novih hit knjiga koje već možete pronaći ili prednaručiti u Hoću knjigu knjižari u Arena Centru.

Miranda July: Na sve četiri

 

Poznata, iako ne nužno i slavna umjetnica kreće na put autom s kraja na kraj SAD-a, od Los Angelesa do New Yorka. Pola sata nakon rastanka s mužem i djetetom spontano skrene s autoceste, smjesti se u bezlični motel i otputi posve drukčijim stazama… U svom drugom romanu Miranda July potvrđuje se kao sjajna pripovjedačica jedinstvena glasa u američkoj prozi. Majstorica apsurda i sofisticirane komedije koja ne zazire od zazornoga i uživa u rušenju tabua i pomicanju granica, July u Na sve četiri donosi priču o četrdesetpetogodišnjakinji u potrazi za novom vrstom slobode u seksualnom, romantičnom i obiteljskom životu.

Haruki Murakami: 1Q84

 

1Q84 izvorno je objavljen u Japanu u tri sveska tije­kom 2009.–2010. Prva dva dijela objavljena su istodobno, a treći dio naknadno, bez prethodne najave. Sam naslov romana igra je riječi koja se referira na Orwellovu 1984., jer se glas Q i brojka 9 u japanskome oba izgovaraju “kju”. Ispripovijedan u trećem licu i organiziran u poglavlja koja naizmjence prate dva na početku nepovezana protagonista – instruktoricu fitnesa Aomame te učitelja matematike s književnim ambicijama Tenga – roman započinje u godini 1984. da bi se potom premjestio u “paralelnu stvarnost” godine 1Q84. u koju protagonisti bivaju izmješteni, i u kojoj, isprva i ne znajući, tragaju jedno za drugim. Premda se Haruki Murakami već okušao u ambicioznim proz­nim formama, izmjeničnom vođenju radnje i dočaravanju paralelnh svjetova, 1Q84 ponajprije osvaja humanošću likova Aomame i Tenga: rijetko je Murakamiju pošlo za rukom dati tako žive i plastično ocrtane protagoniste.

Ivica Prtenjača: Odeon

 

Svojim nas je romanima Ivica Prtenjača odavno uvjerio da su bajke moguće, da mogu biti stvarnije od stvarnosti. Od Brda, preko Tihog rušenja do Alberta ovaj prije svega pjesnik nježno ali dosljedno mrvi naše cinizme i blaziranosti, blokade i obrambene, često beskorisne mehanizme, okreće nas humanističkim idealima i, najvažnije, jedne drugima. Tako se i ovdje, u romanu koji se odigrava na vrhuncu europske dekadanse, i to baš u mitologiziranom Parizu, među potpunim strancima događa ljepota običnosti svakodnevice, empatije i solidarnosti, ukratko – magija života samog. Mjesto radnje Pariz je nakon Bataclana, ali ova profinjena priča kao da se odvija u međuprostoru, izvan vremena; središnji protagonist, zagrebački pjesnik na festivalskom gostovanju, poput palog anđela leluja kroz paralelnu stvarnost, pritom sa svojevoljne margine vidi jasnije od svih nas uvjerenih da smo u središtu zbivanja. Shvatit ćemo brzo da se oko njega takvog, plahog heroja malih stvari, vlasnika svih riječi u stvaralačkoj krizi, vrti svijet, dok je on, kao Pekar iz Brda, predan svojim meditacijama i pasijama, dok tuguje za poezijom koja mu znači sve, ali više ne uspijeva pisati. No, junak Brda vraća se kući, a Daniel nije siguran ima li se kamo i kome vratiti pa ostaje, promatra, razgovara, pomaže, hoda i živi taj Pariz daleko od turističke vreve, nekako utišano i nenametljivo, a opet svrsishodno i ponosno. Udarajući takt rekvijema za neki bolji, umnogome poražen svijet Ivica Prtenjača ispisuje i intimistički omaž pjesnicima, tim divljim detektivima života; upravo zato Odeon pulsira od začudnih slika, humora, naposljetku krasno stiliziranih i neočekivanih uvida, svega onoga zbog čega volimo Prtenjačine proze. Čitamo ih strasno i posvećeno, kao jednu, neprekinutu priču, kao ono u što vjerujemo.

Gillian Anderson: Želim

 

Gillian Anderson predstavlja: intiman, eksplicitan, stvaran – seks u glavama žena. Što želiš kad nitko ne gleda? Kad se svjetla ugase? Kad te nitko ne osuđuje? Što stvarno želiš? Što želiš kad si slobodna biti svoja? Gillian Anderson zamolila je žene iz cijeloga svijeta da joj povjere svoje maštarije s potpunom slobodom koju jamči anonimnost. Želim obuhvaća 174 iznenađujuća, uzbudljiva, dirljiva, ponekad uznemirujuća, uvijek prodorna pisma, među kojima je skriveno i pismo same Anderson. Erotske ispovijesti sadržane u ovoj knjizi pružaju fascinantan uvid u seksualne fantazije žena 21. stoljeća. Ovo prijelomno istraživanje ženske seksualnosti nudi odgovor na pitanje: što žene misle o seksu kad si mogu priuštiti potpunu anonimnost? Kad govorimo o seksu, govorimo o majčinstvu, nevjeri i iskorištavanju, pristanku i poštovanju, poštenju i ravnopravnosti, ljubavi i mržnji, užitku i boli. A ipak iz niza razloga toliko nas mnogo ne govori o njemu. Naši najdublji, najintimniji strahovi i maštarije ostaju zaključani u nama, dok netko ne dođe s ključem. Ovo je ključ. U ovoj knjizi koja će obilježiti generaciju, Gillian Anderson skupila je i predstavila anonimna pisma stotina žena iz svih krajeva svijeta (kao i vlastito anonimno pismo). Želim otkriva o čemu žene maštaju kad imaju priliku biti potpuno anonimne.

Suzane Collins: Svitanje nad žetvom

 

Serijal Igre gladi preveden je na 53 jezika i prodan u više od 100 milijuna primjeraka. Gotovo šest je godina bio na ljestvici najprodavanijih knjiga The New York Timesa, a filmovi snimljeni prema ovom serijalu zaradili su više od 3 milijarde dolara.

Najpopularnija serija distopijskih romana na svijetu se nastavlja! Prvotna trilogija, koju su činili romani Igre gladi, Plamen i Šojka rugalica, objavljena je između 2008. i 2010. godine, a na desetu obljetnicu posljednjeg nastavka izišao je i roman Balada pjevica i zmija. Svitanje nad žetvom peti je nastavak ovog popularnog serijala, kronološki smješten između Balade i trilogije.

U Svitanju nad žetvom doznajemo kako je Haymitch Abernathy, simpatični i uglavnom pijani mentor Katniss Everdeen, osvojio Igre gladi. U ovome je romanu Suzanne Collins vješto povezala sve nastavke, prikazavši nezaboravne likove u čije će živote čitatelji u potpunosti uroniti. U zoru na dan žetve jubilarnih, pedesetih Igara gladi šesnaestogodišnji Haymitch Abernathy pokušava, koliko god može, ignorirati strah i pritisak zbog dvostruko većeg broja posvećenika koji će toga dana biti odabrani. Želi što brže obaviti poslove i družiti se sa svojom djevojkom Lenore Dove. No kad pročitaju njegovo ime, svi mu se snovi ruše. Odlazi u Kapitol i u arenu koju može preživjeti samo jedno od četrdeset i osmero djece iz dvanaest okruga. Silovit, silno napet i prekrasno dirljiv roman s izuzetnim, inspirativnim likovima podsjetit će čitatelje zašto je serija Igre gladi doživjela takav uspjeh.

Plan izlaska knjige: 07.04.

Rebecca Yarros: Oluja oniksa

 

Oluja je stigla… i nitko nije siguran. Nakon osamnaest mjeseci provedenih u Vojnom učilištu Basgiath, Violet Sorrengail zna da više nema vremena za oklijevanje. Prava bitka je započela, a s ratom koji se širi i neprijateljima koji se približavaju sa svih strana, nesigurnosti više nema mjesta – svaka odluka sada je pitanje života i smrti, dok se izdaja skriva i unutar vlastitih redova. Kako bi spasila ono do čega joj je najviše stalo – svoje zmajeve, obitelj, dom i njega – Violet se mora otisnuti daleko izvan sigurnih granica, u potragu za istinom i saveznicima koji bi mogli promijeniti tijek rata. Treba im vojska, moć i magija. No više od svega, treba im istina – tajna koju samo Violet može razotkriti..

Plan izlaska knjige: 02.04.

Lookbook book klub favoriti uz koje čitanje postaje još bolje

Svako novo izdanje Lookbook book kluba prati i novi izbor stvari uz koje čitanje postaje još bolje.

 

s.Oliver pulover; Delicia Cacao keksi, Interspar; Izipizi dioptrijski okviri; s.Oliver hlače; Mango torba; Pepco blok

 

Naslovna fotografija: Instagram @josefinevogt