Uskrs kao blagdan za vjernike donosi radost i simbolizira buđenje novog života. Vrijeme je to obilježavanja uskrsnuća Isusa Krista, za koje se vjeruje da se dogodilo treći dan nakon njegova raspeća. Tradicija Uskrsa razlikuju se od zemlje do zemlje, no okupljanje oko blagdanskog stola, uz brojna jela i dekoracije, zajedničko je svima. Ukrašavanje jaja, košare pune šunke, kolača i drugih poslastica, slatki uskršnji zečići, okupljanje obitelji uz bogatu trpezu…, sve što se događa za blagdanskim stolom dio je tradicije na koju smo naviknuli, a koja kao takva postoji s razlogom. Naime, jeste li se ikad zapitali zašto je jaje simbol Uskrsa? Jer simbolizira novi život i vjerovanje da je Isus uskrsnućem započeo vječni život. Također, Isus je u kršćanskoj mitologiji predstavljen kao Dobri pastir koji pazi na svoje ovce – zato je i janje simbol Uskrsa!
Savršeni janjeći kotleti, šunka u kruhu, pinca, maštovite dekoracije… Važan dio Uskrsa događa se za blagdanskim stolom! Stoga vam donosimo provjereno dobre recepte za omiljena jela koja se kod nas tradicionalno jedu za Uskrs.
Pečeni janjeći kotleti s koricom od meda i senfa
Sastojci: 800 g janjećeg karea, 3 žlice ulja, 1 žličica meda, 1 žličica prošeka, 1 žličica senfa, 1 češanj češnjaka, grančica ružmarina, sol, papar
Priprema: zagrijte pećnicu na 180 stupnjeva. Meso operite, posušite papirnatim ubrusom, pa ga pržite na tavici na 3 žlice ulja sa svih strana. Kad se meso malo zapeče, izvadite ga iz tavice. U međuvremenu napravite umak. Očistite češnjak pa ga nasjeckajte. Pomiješajte med, prošek, senf, češnjak, sol i papar. Premažite prženi kare pripremljenim umakom. Tako premazan kare pecite u zagrijanoj pećnici oko 20 minuta. Pečeni kare izvadite iz pećnice, još vrućeg uvaljajte u nasjeckani ružmarin pa ga narežite na kotlete. Kao prilog poslužite pekarski krumpir ili pirjano povrće.
Šunka u kruhu
Sastojci: 500 g brašna, 1 žličica soli, 30 g kvasca, 50 ml ulja, 1 šunka (lopatica, u komadu), 1 jaje za premazivanje
Priprema: u zdjeli pomiješajte brašno i sol. Kvasac rastopite u 300 ml mlake vode, a zatim dodajte ulje. Ulijte tu mješavinu u brašno pa zamijesite mekano tijesto koje neće biti ljepljivo. Prekrijte tijesto kuhinjskom krpom pa ga stavite na toplo mjesto da se diže. Istresite tijesto na radnu površinu, koju ste posuli brašnom. Šunku skuhajte u slanoj vodi i ogulite joj koru. Tijesto razvaljajte na debljinu oko 2 cm i širinu koja odgovara duploj veličini šunke (kako biste tijesto mogli obložiti oko šunke). Smotajte tijesto oko šunke, položite u lim obložen papirom za pečenje pa ostavite da se diže još pola sata. Pećnicu unaprijed zagrijte na 210 °C. Tijesto uz pomoć kista premažite razmućenim jajetom. Pecite šunku oko 20 minuta tako da poprimi zlatnu boju.
Uz šunku obvezno servirajte i neki fini sir. Najbolju ponudu vrhunskih sireva potražite u cheese shopu Gligora u Arena Centru.
Sirnica ili pinca
Riječ je o slatkom kruhu koji je sličan francuskom briošu. Često je začinjen narančinom koricom i bademima i obično se jede za doručak na Uskrsnu nedjelju.
Sastojci: 1,5 kg glatkog brašna, 8 žumanaca, 2 omota vanilin šećera, 300 g šećera, 300 g maslaca, 100 g svježeg kvasca, malo soli, malo grožđica i/ili badema (po želji), naribana korica naranče
Priprema: izmrvite kvasac i pomiješajte ga s malo brašna i mlake vode. Pokrijte ga krpom te ostavite na toplom da se diže. U brašno postupno dodajte maslac, šećer, žumanca, vanilin šećer, sol, naribanu koricu naranče, grožđice te na kraju dignuti kvasac. Po potrebi, dodajte malo toplog mlijeka. Mijesite dok ne dobijete glatko tijesto. Ostavite ga da se diže na toplom još barem tri sata. Nakon toga, razdijelite tijesto na tri-četiri komada, ovisno o veličini sirnice (pince). Oblikovane sirnice još neko vrijeme držite na toplome (dok im se volumen ne poveća), a potom pecite u pećnici na 180 do 200 stupnjeva oko 45 minuta.
Osim hrane, cjelokupno ugođaju blagdana doprinose i dekoracije. Iako dom ne ukrašavamo kao tijekom božićnih dana, sve češće viđamo kreativne cvjetne aranžmane na stolovima, vijence na ulaznim vratima i, dakako, grančice palme i maslina kao još jedan simbol Uskrsa. Ako razmišljate kako dekorirati stol, a da se to poklapa s tradicijom ovog kršćanskog blagdana, uz nekoliko maslinovih grančica, svakako dodajte i svijeće – ono će dati svjetlo i odagnati tamu.
Cvijeće – još jedan dekorativni element koji nosi simboliku. Ljiljan podsjeća kršćane na Isusovo uskrsnuće. Naime, ljiljan je rastao u Getsemanskom vrtu u kojem je Juda izdao Isusa. Bijeli ljiljani, su prema legendi, niknuli na mjestu gdje su Isusove suze i znoj kapali u posljednjim trenucima života.
Ljiljan je ujedno i simbol čistoće Blažene Djevice Marije. U njezinom grobu, tri dana nakon ukopa, umjesto njezina tijela bio je samo veličanstveni buket ljiljana. Tako je ovaj cvijet postao simbol besmrtnosti, a danas i čistoće, beskrajne ljepote, plodnosti…
Osim prekrasnih cvjetova ljiljana, narcisi i tulipani također su u tradicionalno povezani s Uskrsom, jer je njihovo cvjetanje u proljeće simbol Isusova uskrsnuća.
Ako imate viška kreativne energije i želje, jaja koja ćete poslužiti za uskrsni doručak omotajte ukrasnim ubrusima, objesite na končiće, a zatim na velike proljetne grane, koje ćete staviti u efektnu vazu. Uvijek lijep i poseban aranžman!
Oni koji su više praktični, neka dekoracije na uskršnji stol i dom pronađu u trgovinama Arena Centra i Arena Parka, a evo i ideje kako sami možete napraviti jestivi ukras – jaje na štapiću. Sve sastojke za ovaj zdravi desert možete kupiti u Intersparu u Arena Centru.
Jaja na štapićima
Sastojci: 90 g svježeg sira, 1 paketić vanilin šećera, 200 g keksa s maslacem, 20 štapića, 150 g šećerne glazure u boji, šećerni ukrasi
Priprema: svježi sir pomiješajte s vanilin šećerom. Kekse smrvite pa ih umiješajte u svježi sir. Iz te smjese oblikujte jaja, koja zatim stavite u hladnjak na oko 20 minuta. Štapiće 2 cm duboko uronite u šećernu glazuru, a zatim ih zabodite u jaja i kratko ostavite da se osuše. Jaja uronite u glazuru i ukrasite ih.
Fotografije: Pexeles i IG Hungry Mile (otvorna fotografija)