Mnogi od nas imaju u kući skrivenu posebnu kutijicu u kojoj se čuvaju naše prve cipelice. One imaju posebnu simboliku u životu svakog djeteta i roditelja. One nisu samo obuća nego podsjetnik na prve korake, na trenutak u kojem dijete počinje otkrivati svijet oko sebe. Imaju sentimentalnu vrijednost jer označavaju početak istraživanja svijeta. Zbog toga su prve cipelice često dragocjena uspomena koja se čuva kao podsjetnik na taj važan početak.
Prve dječje cipelice definitivno se pamte, a svim mamama koje se upravo pripremaju za kupnju prvih cipelice za mališane donosimo savjete stručnjaka o tome koje i kako odabrati. Razgovarali smo o tome s doc. dr. sc. Sandorom Rothom, prim. dr. med., osnivačem Poliklinike Roth u Zagrebu i Rijeci, čija je specijalnost i dječja ortopedija. Dugogodišnji rad s djecom te vrhunski uvjeti omogućavaju im liječenje ortopedskih bolesti u djece na najvišoj mogućoj razini.

“Prilikom kupnje prvih cipelica vrlo je važno odabrati kvalitetnu obuću koja odgovara djetetovu stopalu. Tu nije bitan proizvođač nego kvaliteta. Kod male djece, posebno do treće godine, često je teško predvidjeti hoće li dijete imati ravno stopalo ili ne. Zato cipelice trebaju biti komotne, ali i pružiti dobru potporu”, objašnjava nam doktor Roth i dodaje kako je vrlo važno da cipelice imaju čvrstu potporu straga, ravan potplat ili Tomasovu petu (koja je blago nagnuta prema unutra) te viši stražnji dio, koji stabilizira stopalo.
“Kod mlađe djece često se pojavljuju metatarzalni jastučići, spužvasti jastučići na tabanu, koji čine stopalo ‘masnim’ i bucmastim. To je normalno do treće godine, a nakon toga se obično povlači”, tumači doktor i dodaje da je do navršene treće godine važno pratiti razvoj stopala. Ako primijete ravno stopalo, valgus (nagib peta prema unutra) ili druge nepravilnosti, roditelji bi trebali posjetiti ortopeda. Ortoped može preporučiti ortopedske uloške, vježbe poput hodanja po vanjskom rubu stopala ili hodanja na prstima, ili eventualno dodatne mjere.
“Ako se svod stopala ne digne do 10. godine života, tad je dobro potražiti stručnu pomoć jer dijete može imati ravno stopalo, koje treba korigirati. Ako se svod razvija normalno, nema razloga za zabrinutost. Za pravilan razvoj stopala korisno je upisati dijete na sportove poput košarke, rukometa ili odbojke, jer ti sportovi jačaju mišiće nogu i stopala“, govori doktor i ističe da bi se roditelji trebali što prije javiti liječniku ako primijete bilo kakve nepravilnosti u razvoju stopala ili hodu djeteta jer uvijek je bolje spriječiti problem nego ga poslije liječiti. Također, vrlo je važno kod male djece redovito provjeravati veličinu obuće jer stopala brzo rastu. Poslije se kontrola preporučuje svakih šest mjeseci. Cipela treba imati malo prostora za rast, ali ne previše. Mnogi će ljeto provesti na plažama, a mnogima od nas stariji su govorili kako je ‘bosonogo hodanje’ po neravnu terenu za malu djecu zdravo, a to potvrđuje i doktor.
“Bosonogo hodanje dobro je za razvoj stopala, ali je važno da dijete hoda po prirodnim, mekanim površinama, poput pijeska ili šljunka, a ne po tvrdim, ravnim podlogama, poput betona. Također, uvijek treba paziti da se dijete ne ubode na neko staklo ili oštar kamen, zato podloga treba biti i sigurna – zaključio je doktor Roth.
U Arena Centru pronaći ćete velik izbor cipela za prve korake!
Cipelice za dečkiće, Baby Center; roze sandale za curicu, Baby Center; žute sandale za curicu, Froddo; plave cipelice za dečke, Froddo; plave cipele za dečke, Ciciban; svijetlo roze cipelice za curice, Ciciban
Fotografije: Unsplash i Pexels