Ove godine proljeće nam se odlučilo malo pritajiti. Umjesto uobičajenih sunčanih dana, još uvijek nas prate povremeni kišni dani. Zbog toga su naši ormari i dalje puni kaputa, debelih hoodica, dok lagane haljine, majice i sandale strpljivo čekaju svoj red. Ako ste i vi među onima koji još nisu stigli napraviti veliku sezonsku zamjenu garderobe, ne brinite – niste jedini!
Održavanje odjeće i obuće nije samo pitanje estetike, već i ulaganja u dugotrajnost, udobnost i higijenu vaših omiljenih komada. Iako se čini da su pranje i njega jednostavni zadaci, mnogi svakodnevno ponavljaju iste greške koje mogu dovesti do brzog propadanja tkanina, gubitka boje, deformacije obuće ili čak kvarova na perilici. Često iz navike ili u žurbi zanemarimo sitnice koje dugoročno mogu napraviti veliku razliku – od pogrešnog doziranja deterdženta i nepravilnog sortiranja rublja, do loših navika kod sušenja i održavanja obuće.
U nastavku donosimo pregled najčešćih pogrešaka koje ljudi rade kod održavanja i pranja odjeće i obuće, te savjete kako ih izbjeći. Ispravite ove navike na vrijeme i vaša će garderoba dulje izgledati kao nova, a obuća će zadržati svoj oblik, funkcionalnost i svježinu.
1. Previše deterdženta ili omekšivača
Korištenje prevelike količine deterdženta ne čini odjeću čišćom, već može ostaviti ljepljivi sloj na tkanini, uzrokovati neugodne mirise i otežati ispiranje. Previše omekšivača smanjuje upijanje ručnika i može oštetiti sportske materijale.
2. Pretrpavanje ili premalo punjenje perilice
Pretrpavanjem perilice odjeća se ne opere dobro, a uređaj se može brže pokvariti. S druge strane, pranje premalo odjeće nepotrebno troši vodu i energiju.
3. Pranje na previsokim temperaturama
Visoke temperature mogu uzrokovati skupljanje, gubitak boje i oštećenje osjetljivih materijala poput vune, svile ili viskoze. Većinu odjeće dovoljno je prati na nižim temperaturama.
4. Miješanje bijelog i šarenog rublja
Pranjem bijelih i obojenih komada zajedno riskirate da bijela odjeća posivi ili poprimi neželjene tonove. Rublje uvijek odvajajte po bojama.
5. Nepravilno rukovanje zatvaračima i gumbima
Patentne zatvarače treba zatvoriti, a gumbe otkopčati prije pranja kako bi se spriječilo pucanje gumbića ili oštećenje drugih komada odjeće.
6. Pranje osjetljive odjeće bez zaštite
Osjetljivu odjeću treba prati izvrnutu naopako i, po mogućnosti, u vrećici za pranje. To sprječava brže trošenje, blijeđenje boje i oštećenje tkanine.
7. Prečesta upotreba izbjeljivača
Dugotrajna upotreba izbjeljivača može oštetiti vlakna i uzrokovati žutilo na bijeloj odjeći. Za uklanjanje mrlja često je dovoljno koristiti ocat ili sodu bikarbonu.
8. Nepravilno sušenje odjeće
Sušenje odjeće na radijatoru može dovesti do stvaranja plijesni i oštećenja tkanine. Odjeću je bolje sušiti na zraku ili u sušilici, a prostor redovito provjetravati.
9. Zaboravljanje predmeta u džepovima
Maramice, papirići ili novčići u džepovima mogu uzrokovati nered u perilici i na odjeći. Prije svakog pranja provjerite džepove.
10. Zanemarivanje održavanja perilice
Neredovito čišćenje perilice može dovesti do neugodnih mirisa i slabijih rezultata pranja. Perilicu povremeno očistite prema uputama proizvođača.
12. Ne korištenje kemijske čistionice
Jedna od čestih grešaka je da se ignoriraju oznake na etiketama koje jasno upućuju na potrebu profesionalne njege. Kemijske čistionice, poput Lemia, su izuzetno korisne za delikatne, luksuzne i zahtjevne komade poput svile, kašmira, vunenih kaputa, odijela i večernjih haljina, kao i za uklanjanje tvrdokornih mrlja koje je teško tretirati kod kuće. Profesionalci koriste specijalizirana sredstva i tehnike koje nježno, ali učinkovito čiste odjeću, čuvajući boju, oblik i teksturu tkanina. Također, kemijske čistionice su idealan izbor za velike kućanske tekstile poput zavjesa i deka, koje se ne mogu lako prati u kućnim uvjetima.
Kemijsko čišćenje štedi vrijeme i pruža vrhunsku njegu, omogućujući da vaša odjeća izgleda kao nova i traje dulje. Stoga, umjesto da riskirate oštećenja kod kućnog pranja osjetljivih komada, bolje je prepustiti ih stručnjacima – to je pametna investicija u očuvanje vašeg modnog i kućnog asortimana.
Izbjegavanjem gore navedenih grešaka, vaša odjeća i obuća dulje će zadržati svoj izgled, oblik i funkcionalnost, a perilica će raditi pouzdanije i učinkovitije. Uz pravilnu njegu i povremenu profesionalnu pomoć, vaši omiljeni komadi bit će uvijek spremni za nošenje i izgledat će besprijekorno.
U smjeru kazaljke sata: pero Tekući deterdžent za rublje;Violeta omekšivač za rublje Ultra Intense Mysti: Faks tekući deteržent; Lenor Spring mirisne kuglice; Shake mirisne granule za ormar; Persil Universal kapsule za rublje; Opal krem deterdžent za rublje; vrećice za rublje, Jysk
Proizvode za savršeno čisto i mirisno rublje potražite OVDJE.
Fotografije: PR i unsplash