Lookbook book klub: 10 svjetskih bestsellera koje nosimo na plažu

25. srp 2024

Tražite knjige za plažu? Imamo 10 prijedloga!

Ljeto je na vrhuncu, vremenska prognoza najavljuje još sunčanih i vrućih dana, slobodnih dana za odmor na moru još uvijek imamo što znači samo jedno – vrijeme je da na svoju to read listu dodamo nekoliko novih književnih naslova. Bez obzira provodite li ostatak ljeta na moru ili u gradu, knjige će biti savršeni dodatak svakom ljetnom scenariju. Idealne za one duge i lijene ljetne dane kada jedino što želimo je pronaći savršeno mjesto i uživati u dobroj priči, knjige su jedan od najvažnijih elemenata za ultimativni ljetni vibe.

Nakon što smo ljeto započeli uz nekoliko odličnih naslova domaćih autora, u drugoj polovici ljetne sezone na svoju ćemo reading listu dodati nekoliko svjetskih bestsellera kojima smo odlučili posvetiti novo izdanje Lookbook book kluba.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jack Edwards (@jackbenedwards)

Ljetno čitanje se nastavlja

 

Prije jeseni koja će donijeti drugi val književnih noviteta u 2024., ljetni dani ispred nas su savršeni trenutak da uhvatimo korak s svjetskim bestsellerima. Kako bismo vam olakšali potragu za sljedećom dobrom knjigom, izabrali smo 10 književnih naslova s lista najpopularnijih. Neki do odabranih naslova su noviteti koje odmah morate pročitati, dok je s drugima svjetska publika već dobro upoznata, ali su ove godine dobili svoj hrvatski prijevod. Neke od knjiga već smo vam predstavili u Lookbook book klubu među najboljim novim knjigama koje je donijelo proljeće, dok su se druge po prvi put našle na našem književnom radaru.

Što se nalazi na našoj listi svjetskih bestsellera koje vrijedi pročitati ovog ljeta?

Posljednja knjiga jednog od najvećih književnika 21. stoljeća i nova knjiga jedne od trenutno najzanimljivijih autorica na svjetskoj književnoj, jedan od najpopularnijih skandinavskih autora krimića, čileanski LGBT autor koji se u svom radu suprotstavlja predrasudama i nejednakostima i kanadska autorica koja u svojim pričama izlazi iz predvidljivih okvira književnih žanrova i donosi neočekivane i pomaknute preokrete, novi nastavak u cosy mystery serijalu i memoar o raspadu braka.

Naš izbor svjetskih bestsellera je raznolik, i to s dobrim razlogom – svakom čitaču u svakom čitalačkom raspoloženju htjeli smo ponuditi odličnu knjigu (ili nekoliko njih) u kojoj može uživati ostatak ljeta!

 

 

U nastavku otkrijte naših 10 favorita s lista svjetskih bestsellera, odaberite savršenu knjigu za svoje trenutno čitalačko raspoloženje, pronađite savršeno mjesto na plaži ili prošećite do gradskog parka i uživajte u bezbrižnim ljetnim danima na najbolji način – u društvu knjige!

Gabriel García Márquez: Vidimo se u kolovozu

 

Desetgodišnjica smrti Gabriela Garcíje Márqueza obilježava se na izniman način, izdavanjem njegova posljednjeg djela pod naslovom Vidimo se u kolovozu (En agosto nos vemos). Roman je García Márquez napisao desetak godina prije smrti, a pritisnut bolešću koja mu je utjecala na um, u trenutku stvaranja dvojio je želi li ga objaviti. Njegovi sinovi odlučili su da protok vremena donese završni sud o djelu, a kad su ga nakon više godina ponovno pročitali, bili su zadivljeni načinom pisanja i ljepotom same priče i stoga su donijeli odluku o objavi romana.

Vidimo se u kolovozu pripovijeda o ženi na pragu pedesete koja svakog 16. kolovoza odlazi na karipski otok kako bi položila gladiole na grob svoje majke i tom prigodom se upušta u kratke ljubavne veze. Njezin inače sretni obiteljski život ostaje neokrnjen, jer na put odlazi sama, a njezin suprug i djeca ne znaju ništa o njezinom iskakanju iz granica konvencija.

Ovaj roman izvanredan je prikaz ženstvenosti, seksualnosti i žudnje te je savršeni „grand finale“ opusa Gabriela Garcíje Márqueza.

Rachel Cusk: Depandansa

 

Žena poziva slavnog slikara u gostinsku kuću na imanju u bajnom krajoliku slane močvare, gdje živi u skladnom drugom braku. Slikarevi su je radovi svojedobno snažno privukli i uvjerena je da bi njegovo oko moglo proniknuti u srž tajne njezinog života. No u sušnim danima preranog ljeta sama će se prisutnost gostujućeg umjetnika nametnuti kao zagonetka i poremetiti spokoj domaćinstva na osami.

Kandidat za nagradu Booker 2021. hipnotička Depandansa Rachel Cusk studija je spona između stvaralaštva i vlasništva, kontrole i slobode, ženske sudbine i muške povlaštenosti, muškog pogleda i ženskog glasa, jezičnoga i slikovnoga, majčinstva i umjetnosti. Fabulativno jednostavna, gusta je u transkripciji misli kojima neimenovana pripovjedačica puni prazni prostor središnje svijesti koji je obilježio trilogiju “Oris”, a s njom i drugo desetljeće 21. stoljeća u svjetskoj književnosti.

Madeline Miller: Kirka

 

U kući Helija, boga Sunca i najmoćnijega Titana, rađa se kći Kirka, neobično dijete: ni moćna poput oca ni opako zamamna poput majke. Potraživši društvo u svijetu smrtnika, otkriva da ipak ima moć: moć čarobnjaštva koja prijeti i samim bogovima. Osjećajući se ugroženima, protjeruju je na napušten otok na kojemu ona usavršava okultno umijeće, pripitomljava divlje zvijeri i s vremenom susreće mnoge od najslavnijih mitoloških likova, među kojima, naravno, i Odiseja. No Kirka nehotice navlači na sebe gnjev i ljudi i bogova, a kako bi zaštitila ono što najviše voli, mora skupiti svu snagu i jednom za svagda odlučiti želi li pripadati društvu bogova među kojima je rođena ili smrtnika koje je zavoljela.

Nezaboravno uvjerljivi likovi, zadivljujući jezik i neodoljiva napetost čine Kirku pripovjedačkim čudom, očaravajućom pričom o obiteljskom suparništvu, dvorskim spletkama, ljubavi i gubitku, koja ujedno slavi nesalomljivu žensku snagu u svijetu kojim vladaju muškarci.

Ottesa Moshfegh: Smrt u njezinim rukama

 

“Zvala se Magda. Nitko nikad neće doznati tko ju je ubio. Nisam ja. Ovdje je njezino mrtvo tijelo.” Tajanstvena poruka što ju je pronašla u šumi na stazi kojom svakoga dana šeće psa potiče Vestu Gul, udovicu s mnogo vremena na raspolaganju, da krene u potragu za tijelom i ubojicom.

Smrt u njezinim rukama, zamršeni i uznemirujući novi roman Ottesse Moshfegh, isprva se čini da zauzima poznato područje. Već smo bili ovdje: usamljena žena u ukletoj šumi, zagonetna bilješka, potraga za tragovima i završetak. Sve što nedostaje ovom misteriju ubojstva je ubojstvo. Naša detektivka Vesta, koja za Magdu ubrzano izmišlja obitelj (otac joj je “čovjek s vojničkom kapom”) i pisca bilješke (Blake, “čupavi plavokosi dječak na skateboardu”),  kreće u rješavanje zločina koristeći internet (malo) i svoju maštu (puno). Osumnjičenici uključuju čovjeka s ožiljcima na licu (“Nesreća u lovu”), koji radi u lokalnoj trgovini, i Vestine najbliže susjede, bogati par koji se čini plašljivim prema posjetiteljima njihove zemlje. Vestin nemirni um tjera je da te strance uplete u razrađene fiktivne scenarije, biografije, ljubavne afere.

Umjesto očekivanog klasičnog kriminalističkog romana, u Smrt u njezinim rukama autorica Ottessa Moshfegh donosi nam posve drukčiju priču koju ćete pročitati u jednom dahu.

Maggie Smith: Ti možeš učiniti ovaj svijet prekrasnim

 

U knjizi Ti možeš učiniti ovaj svijet prekrasnim pjesnikinja Maggie Smith opisuje raspad svog braka sa suprugom s kojim je u vezi od srednjoškolskih dana i ponovno pronalaženje same sebe.

Ova memoarska proza započinje slomljenim srcem glavne protagonistice, no širi se na teme koje istražuju tradicionalne uloge spolova i dinamiku moći, koja na strani muškaraca, makar i podsvjesno postoji, pa i u brakovima koji bi se mogli opisati kao suvremeni. Piše o tajnama, o ljutnji, o opraštanju, o samosažaljenu, o novim počecima. Otvara pitanja suvremene obitelji, majčinske ljubavi prema djeci, poslovnim mogućnostima, i o tome koliko je još dominantan svijet patrijarhata.

“Maggie Smith piše o novim počecima, o tome kako i nakon gubitka, možemo pronaći vlastitu snagu, krenuti iznova, i stvoriti oko sebe i za sebe nešto – lijepo“, istaknula je Ann Patchett o romanu koji su kritičari Timea opisali kao „gorkoslatku studiju boli i užitka“. „Život je poput pjesme, niz odabira“, stoji uz njezinu knjigu, a kako je rekla u intervjuu The New York Timesu: „Knjiga mi je bila i podsjetnik, i meni i drugima, da možete osjetiti, i preživjeti golem gubitak, nakon toga prihvatiti ljepotu života, i početi iznova“.

Pedro Lemebel: Moj nježni toreadore

 

Pedro Lemebel bio je takva divlja aktivistička zvijer koja je stvar pomicala naprijed u društvu punom nejednakosti kao što je čileansko, obilježeno klasnim predrasudama i konzervativnim moralom. Simboličke, materijalne, seksualne i političke granice koje obilježavaju njegovu životnu putanju čine ga usporedivim s Robertom Bolañom, koji nam je posredno i omogućio da upoznamo Lemebela.

S romanom Moj nježni toreadore upisuje se u homoseksualnu povijest čileanske književne tradicije. Lemebel je istinski performer na literarnoj sceni. On zaokreće jezik, daje mu seksualni karakter, uvodi onomatopejske ekscese, ponavljanja… Suočavanje s homofobijom za Lemebela je naukovanje političke hrabrosti i, u isto vrijeme, način subvertiranja dihotomija hrabrost/muževnost i kukavičluk/nemuževnost.

Lemebel u nasljeđe današnjoj LGBT zajednici ostavlja neposluh svakom unificiranju onoga što je seksualna raznolikost. To je stalna bitka i njezina se pitanja obnavljaju kad homofobija koegzistira s diskursom političke korektnosti. – Ivica Buljan

Ann Patchett: Tom Lake

 

Ljubavna priča ide dalje od onog što smo drugima spremni ispričati… U proljeće 2020. Larine tri kćeri vratile su se na obiteljsko imanje, veliki voćnjak u sjevernom Michiganu. Dok beru trešnje, mole majku da im pripovijeda o Peteru Dukeu, slavnom glumcu s kojim je prije podosta godina bila u vezi te dijelila pozornicu u kazališnoj trupi po imenu Tom Lake. Dok se Lara prisjeća prošlosti, kćeri analiziraju vlastiti odnos s majkom i prisiljene su ponovno promisliti o svijetu oko sebe i svemu što su dotad mislile da znaju.

Tom Lake meditacija je o ljubavi, obitelji te životima koje su roditelji vodili prije nego što su im se rodila djeca. Podjednako elegičan i pun nade, ovaj se roman bavi značenjem i mogućnosti sreće dok se svijet raspada.

Kao i u svojim drugim romanima, Ann Patchett spaja magnetičnu pripovjedačku vještinu s prodornim uvidima u obiteljske odnose. Rezultat je inteligentno i tankoćutno ispripovijedana bogata i lucidna priča koja nam ponovno pokazuje zašto je njezina autorica jedna od najcjenjenijih spisateljica današnjice.

Lucy Gilmore: Klub čitatelja usamljenih srca

 

Sloane Parker živi jednostavnim životom knjižničarke u malenom gradu. Nikada se ne bi nazvala usamljenom, no svejedno se svakoga dana raduje trenutku kada stari čangrizavac Arthur McLachlan dođe u knjižnicu provjeriti stanje na policama i podbadati je. Njihov je obračun vrhunac Sloaneina dana pa se ona odmah zabrine kada se Arthur jednoga jutra ne pojavi. A onda prođe još jedan dan, pa još jedan. Tjeskobna Sloane baca se u potragu za Arthurom sve dok ga ne pronađe gotovo prikovanog za krevet i očajnog u naumu da sakrije koliko je sretan što je vidi. Želeći unijeti više veselja u Arthurov turobni život, Sloane osniva improvizirani klub čitatelja. Polako se usamljeni i neprilagođeni građani uspavanoga gradića počinju sastajati. Svatko u srcu čuva svoju posebnu knjigu – kao i razlog da se izgubi (i na kraju pronađe) među njezinim stranicama.

Klub čitatelja usamljenih srca američke spisateljice Lucy Gilmore šarmantna je, topla priča o neobičnom klubu i životima (i ljubavima) koje je usput promijenio.

Richard Osman: Posljednji ubijeni vrag

 

Novi nastavak serijala bestselera Richarda Osmana koji se diljem svijeta prodao u nevjerojatnih deset milijuna primjeraka!

Klub istražitelja ubojstava četvrtkom božićne blagdane provodi u miru i radosti, ali to će se, kao i uvijek kad je ova šarmantna ekipa umirovljenika u pitanju, brzo promijeniti. Kuldesh Sharma, stari Stephenov prijatelj, ubijen je pod neobičnim okolnostima, a tajanstvena kutija dupkom puna heroina koju je čuvao netragom je nestala. Tragovi će naše junake odvesti do biznisa s lažnim umjetninama u kojemu su tajne zanata stare gotovo kao i predmeti kojima se trguje. I dok se suočavaju s trgovcima droge, krivotvoriteljima i online prevarantima, Elizabeth, Joyce, Ron i Ibrahim više ne znaju kome mogu vjerovati.

Jo Nesbo: Kuća noći

 

Može li telefonska slušalica progutati čovjeka? Prije nego je jedna progutala njegovu kolegu, Ricahrd Elauved bi se zajedno s vama nasmijao na to pitanje. Nakon tragičnog gubitka roditelja u požaru, Richard se seli u malo mjesto Ballantyne kod tetke i tetka, gdje njegov život dobiva neočekivani obrat. Kao novi učenik, brzo postaje izopćenik, a situacija se dodatno komplicira kada njegov prijatelj iz razreda nestane pod bizarim okolnostima, upravo pred Richardovim očima. Jedino Karen, još jedna lokalna “čudakinja”, vjeruje Richardovim riječima. Kada još jedno dijete nestane pod sličnim okolnostima, Richard ima dvije bitke pred sobom: jednu za svoju nevinost, drugu za mentalno zdravlje. Hoće li uspjeti, ostaje na vama da saznate.

Svjetske bestsellere koje, ako još niste, morate pročitati ovog ljeta i još pregršt odličnih književnih naslova, pronađite u knjižari Hoću knjigu u Arena Centru.

 

Lookbook book klub favoriti uz koje čitanje postaje još bolje

Svako novo izdanje Lookbook book kluba prati i novi izbor stvari uz koje čitanje postaje još bolje. U nastavku otkrijte naše favorite za uživanje u najboljim svjetskim bestsellerima na plaži!

Zara kupaći kostim; Scotch & Soda kratke hlače; Ipanema japanke, MASS; Zara Home ručnik

 

Foto: Instagram (naslovna fotografija: @manondevelder)