U životu često nastojimo pokazati jedan aspekt sebe – naravno, onaj najbolji – pa maske, zapravo, nosimo puno češće nego što želimo priznati. I dulje nego što traju ludi karnevalski dani. No baš karnevalski dani prilika su da pustimo kočnice, budemo netko drugi i prepustimo se – ludovanju.
Biti netko drugi korisna je taktika i u psihologiji, jer ljudima pomaže razumjeti svijet oko sebe. Svatko je od nas, na ovaj ili onaj način, superheroj koji spašava (vlastiti) svijet, međutim, prečesto stavljanje maski u svakodnevnom životu udaljava nas od svoje biti. Analiziramo li malo ljude oko sebe, primijetit ćemo da najčešće stavljaju masku žrtve, jer puno je lakše za svoje probleme i neuspjehe kriviti druge. I humor je čest način ‘zavaravanja traga’, nerijetko baš da se sakrije tuga. Maska pretjeranog uspjeha znak je da se samopouzdanje te osobe previše oslanja na savršenstvo. A ta potreba za savršenstvom, osim što, doista, ne možete biti savršeni baš u svemu, može uzrokovati permanentno stanje tjeskobe. Na sličnom ‘mehanizmu’ funkcionira i maska kontrole – osobe koje ih nose nastoje kontrolirati sve oko sebe, samo da ne bi otkrili svoje slabosti. Tu su još i maske stalnog ugađanja drugima (jer želimo potvrdu vlastite vrijednosti), konformističke maske…
Sve ove maske osobnosti mogu vam pomoći da se uklopite, ali – ruku na srce – poprilično su iscrpljujuće. Sve u našim životima bit će ‘fejk’ ako se odlučimo sakriti iza svojih životnih’ maski. Stoga, propagiramo autentičnost, a priliku da budete netko drugi iskoristite u nekoj od karnevalskih povorki koje nas ovih dana uveseljavaju. Fašnik, karneval, maškare…, kako god zvali ove dane prilika je to da se zabavite, jer brojni gradovi, prije svega Rijeka i Samobor kao predvodnici karnevalskog ludila u Hrvata, pripremili su bogat program. Ideje za karnevalske maske ‘u zadnji tren’ su u nastavku…
Make up tutorial
Jednostavni TikTok DIY
@ms.adhady Simple DIY: Masquerade Mask 👻😈💖🌟#partymask #masqueradedance #decoration #fyp #foryou #easytomake #easytodo #CelebrateTogether #TeamUSATryout #LemonSquareHoliDIYDessertReaction #AtHomeSaPepsi #LearnItOnTikTok #childrenlearning #easytodo
Inspiracija s riječkih ulica
Venecijanska maska
Danas najpoznatije maske, one venecijanske, bile su na početku poprilično jednostavne, a nakon što je venecijanski karneval u 14. stoljeću ukinut na gotovo dva stoljeća, služile su vrlo praktičnoj svrsi. Žene nisu smjele ići u kazalište bez bauta za pokrivanje lica. Bauta, koja se smatra tradicionalnom venecijanskom maskom, dolazi od njemačkog “behüten”, što znači zaštititi. Oduvijek je bila popularna maska jer uglavnom prekriva crte lica, što je ljudima omogućavalo prikrivanje identiteta i društvene klase. Bauta također omogućuje korisniku da lako jede i pije, što je vjerojatno još jedan razlog popularnosti. Uvijek se nosi uz crni šešir s tri vrha (tricorno).
Danas su venecijanske maske mnogo složenija stvar. Izrađene su primjenom gipsa, mješavine bijele boje i zlatnih listića, a sve su ručno oslikane korištenjem prirodnog perja i dragog kamenja za ukrašavanje. Evo jednostavne verzije venecijanske maske.
Jednostavno, a efektno!
Za izradu ove ovčice, trebat će vam: 1 papirnati tanjur, vata, drveni štap (na koji lijepite tanjur), crni marker, ljepilo i 2 komada tkanine (za uho). Svi ‘sastojci’ za izradu ove maske lako su dostupni; sve ih možete nabaviti u omiljenom shopping centru.
U 9. stoljeću, u vrijeme Grgura Velikog, propisana je crkvena mjera koja predviđa da se u ponedjeljak i utorak, uoči Čiste srijede ili Pepelnice, posti. Nedjelja koja je prethodila Pepelnici nazvana je, bezmesna nedjelja ili mesopust (kasnije karneval). Negdje oko 15. stoljeća post je u najširim krugovima zamijenjen izrazito suprotnim običajima – jakom hranom, zabavom, pićem i maskiranjem pod kojim je sve dopušteno. I tako je ostalo do danas…
Za karneval se tako vežu i brojne gastro delicije. Krafne su klasika, pa im u veljači teško odolijevaju i oni koji inače bježe od takve vrste hrane (i kalorija!), no u Istri i Dalmaciji ovih će dana, umjesto krafnama, prednost rado dati i fritulama, u Slavoniji listarićima (jednoj vrsti prhkog tijesta koje se može jesti i sa slanim narescima, ali i s džemom), a u Međimurju, primjerice, slatkim fenjakima.
Fotografije: Pexels