Vrijeme je za krafne! Janja Benić dala nam je recept za krafne koje su oduševile Zagreb

17. velj 2023

Ispred nas su dani koje će obilježiti fašničke povorke i zabave. A što je fašnik bez krafni?

Fašničko veselje nezamislivo je bez krafni, no fašnik nije jedino vrijeme kad volimo jesti krafne. Dobru krafnu nećemo odbiti baš nikad! Mekane, slatke i s dodatkom različitih punjenja, krafne su postale jedna od najpopularnijih slastica. Vole ih mali i veliki, a neće ih odbiti ni oni koji nisu veliki obožavatelji slatkog. Svake godine, veljača se pretvara u mjesec potrage za najboljom krafnom. Spremni smo ih isprobati baš sve – od krafni iz kvartovske pekare do krafni iz supermarketa. Iako ćemo pojesti svaku krafnu, u posljednje dvije godine pronašli smo samo jedne krafne koje su oduševile kako nas, tako i cijeli Zagreb. Za njih se isplatilo probuditi rano ujutro u subotu i strpljivo čekati u redu. Pogađete, riječ je o krafnama Janje Benić.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Janja Benic (@janjolinka)

Janja Benić ima recept za najbolje krafne

 

Janja je food blogerica koja se nalazi iza uspješnog bloga i Instagram profila Janjolinka čiji nas recepti baš nikad ne razočaraju. Od odličnih ideja za ručak i večeru do slastica kojih se ne možemo zasiti, od recepata za obožavane klasike poput pince, galetta i štrudla do zanimljivih kombinacija okusa kojima istražuje food trendove, uz Janjin blog zavoljeli smo kuhanje, a posebno pripremu slastica.

Ususret fašniku, odlučili smo isprobati Janjin recept za najbolje krafne ikad!

Janja je s nama podijelila detaljan recept za svoje hit krafne. No, kako bismo bili sigurni da će nam krafne uspjeti i kako bismo preskočili najčešće greške, Janju smo zamolili da s nama podijeli svoje tips&tricks za najbolje krafne.

Janjini tips&tricks za najbolje krafne

  1. Bitno je tijesto mijesiti s pauzama, za to vrijeme odmara i mikser i tijesto. Kad se tijesto odmara i za to vrijeme se razvija gluten.
  2. Nikako nemojte dodavati više brašna nego što je navedeno u receptu.
  3. Maslac mora biti dosta stegnut kad se ubacuje u tijesto, ne smije biti rastopljen ili omekšan u mikrovalnoj.
  4. Tijesto je gotovo kad se prestane lijepiti za stijenke posude.
  5. Mit je da slavni prsten na krafnama nastaje zbog poklopljene posude kad se krafne prže. Istina je da prsten nastaje nakon što smo dobro razradili gluten, tj. kad smo dobro zamijesili tijesto. Tada tijesto postane lagano i tek tada može plutati po površini ulja i upravo zbog toga nastane prsten. Pored toga je bitna i pravilna fermentacija tijesta. Ne smijete je požurivati i treba kvascu dopustiti dovoljno vremena da odradi fermentaciju.

 

Recept: Londonske krafne by Janjolinka

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Janja Benic (@janjolinka)

Sastojci:

Za 18 krafni po 50 g (nešto manje nego klasične)

380g brašna za dizana tijesta Čakovečki mlinovi
130g brašna SPAR Premium Manitoba
45g šećera
9g soli
korica jednog limuna
1 žličica ekstrakta vanilije
1 žličica ruma (*nikako nemojte dodati više od toga jer vam će smjesa biti previše tekuća za količinu brašna koju imate)
120g vode
150g jaja (3 jaja srednje veličine)
15g svježeg kvasca (ili 9g suhog kvasca)
120g maslaca sobne temperature

*Sve sastojke za najbolje krafne možete pronaći u Interspar trgovini.

Postupak:

1. KORAK: Prosijati brašno. U brašno dodati sol i koricu limuna. Važno – ne stavljajte sol zajedno s kvascem jer kvasac neće aktivirati ako dođe u doticaj sa soli.
U zasebnu zdjelu staviti mlaku vodu, svježi kvasac i šećer pa promiješajte prstima da se kvasac rastopi i pustite par minuta da aktivira.
Izvažite jaja i pomiješajte ih s vodom u kojoj su kvasac i šećer pa tome svemu dodajte ekstrakt vanilije i rum.

2. KORAK: Uključite mikser na nižu brzinu i ulijevajte tekuće sastojke u posudu s brašnom. Koristite kuku za miješanje tijesta. Neka mikser radi otprilike 5 minuta ili dok se ne formira smjesa u kuglu.
Pripremite si maslac i postepeno ubacujte po ¼ maslaca. Neka se maslac cijeli inkorporira u tijesto.
Bitno je da se tijesto ne lijepi za rub posude. Možete ga čak izvaditi iz miksera i staviti na radnu plohu i napraviti nekoliko puta slap and fold.
Jako je bitno da ne dodajete više brašna iako vam se tijesto čini mljecasto i ljepljivo. Samo mu treba vremena da se gluten dobro razradi. Možda će trebati i pola sata da dođe do toga, ali samo strpljivo, nemojte žuriti.
Kad vam se tijesto više ne lijepi po podlozi i kada postane elastično i glatko znači da je gotovo.
Pripremite si posudu koju ćete lagano pobrašniti i u to staviti tijesto.
Posudu pokrijte odgovarajućim poklopcem ili prozirnom folijom.

3. KORAK: Ostavite tijesto neka se diže na toplom 2 – 3 sata (ovisno o temperaturi). Ako imate opciju da upalite svjetlo u pećnici tada možete tijesto staviti u pećnicu da se diže.
Ja sam koristila termometar i meni u tom slučaju temperatura pećnice ide do 33 stupnjeva što je malo previše za fermentaciju. Tada otvorite vrata od pećnice kuhačom ili nečim sličnim. To će vam sigurno skratiti vrijeme prvog dizanja tijesta.

4. KORAK: Kada je tijesto naraslo za duplo, premijesite ga, poklopite i stavite u hladnjak preko noći.
To je bitna stavka u procesu jer se tada formiraju okusi i tijesto će vam biti super prozračno i mekano.
Minimalno je da tijesto stoji 6 sati u hladnjaku, ali idealno je da stoji preko noći. Računajte s tim kad ćete raditi ovakve krafne. Definitivno probajte ovu drugu opciju (preko noći).

5. KORAK: Sutra dan izvadite tijesto iz hladnjaka, pripremite si čisti stolnjak koji ćete pobrašniti ili pleh s papirom za pečenje koji ćete također pobrašniti.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Janja Benic (@janjolinka)

6. KORAK – Oblikovanje: Pripremite si nož ili rezač za tijesto i digitalnu vagu. Tijesto oblikujete čim ste ga izvadili iz hladnjaka. Režite tijesto na komade od 50 g za manje krafne ili 60 – 65 g za klasičnu veličinu krafni. Vrtite tijesto o radnu podlogu i formirajte kuglicu koju ćete potom staviti na pobrašnjen stolnjak. Bitno je da vam je gornja površina kuglice glatka.

Kad ste oblikovali svu količinu tijesta prekrijte kuglice s drugim plehom koji je preokrenut naopako ili ih pobrašnite lagano i prekrijte s prozirnom folijom. Bolja je prva opcija (isprobano oboje). Krafne bi se tako trebale dizati između 2,5 i 3,5 sata, ovisno o vašoj sobnoj temperaturi.


Ako želite opet ubrzati vrijeme dizanja krafni, ponovite opisano iz koraka broj 3, ali tada planirajte staviti oblikovano tijesto za krafne na pleh koji stane u pećnicu. Krafne će se tako dizati između 1,5 i 2,5 sata
Ima jedan trik koji sam naučila, a to je da tijesto za krafne mora biti promjera između 7 i 8 cm kad je spremno za pečenje. Kad je oblikovano bit će oko 5 cm. Nikako nemojte pustiti da bude više od 8 cm jer je onda već prekasno.

7. KORAK – Pečenje: Ako pržite krafne u loncu, idealno je da imate termometar, temperatura za krafne je maksimalno 180°C. Ako imate fritezu onda nemate brige s temperaturom, samo uključite fritezu na tu temperaturu.

Ubacite tijesto u zagrijano ulje tako da je gornja strana sada dolje (ona strana koja je bila na stolnjaku dok se tijesto dizalo će biti gore).  Pecite 2 minute sa svake strane, a prve 2 minute posudu/fritezu poklopite kako biste dobili lijepu bijelu crtu na sredini.

 

I to je to. U sedam koraka, koji samo na prvu izgledaju zastrašujuće, ali sve što trebate je pratiti ih, pripremit ćete najbolje krafne kojima ćete bez sumnje oduševiti sve ukućane, prijatelje i kolege. Jedino što vam preostaje je napuniti krafne punjenjem po želji. Marmelada od marelice je klasičan izbor, no ako želite isprobati kreme od vanilije i čokolade kojima svoje krafne puni Janja, recepte pronađite na njezinom blogu.