Sezona godišnjih odmora i uživanja na plaži je počela što znači samo jedno – u središtu našeg ormara i looka nalaze se kupaći kostimi. Od trendi bikinija do klasičnih jednodijelnih modela, kupaći kostimi su ultimativni modni favorit za ljeto. Potvrdile su to i kolekcije omiljenih modnih brendova, high street brendova i brendova kupaćih kostima koje su istaknule pregršt različitih modela u različitim siluetama, bojama i uzorcima.
Sada, najpoželjniji kupaći kostimi za ljeto 2024. nalaze se na velikom ljetnom sniženju. Nakon shoppinga u omiljenom shopping centru, sve što morate odraditi prije odlaska na more je naučiti kako pravilno brinuti o kupaćim kostimima kako bi u vašoj garderobi potrajali godinama!
View this post on Instagram
Mala povijest kupaćih kostima
Kupaći kostimi su jedan od modnih favorita ove ljetne sezone, ali definitivno nisu novost. Njihova je povijest bogata i zanimljiva, a njihova priča započinje još u 19. stoljeću kada je kupanje u moru postalo je popularno u Europi i Americi. Kupaći kostimi tog vremena bili su daleko od današnjih dizajna. Žene su nosile dugačke haljine i hlače izrađene od teških materijala poput vune, kako bi bile prikladno odjevene u javnosti, dok su muškarci nosili jednodijelne kupaće kostime koji su pokrivali većinu tijela.
Početkom 20. stoljeća, kupaći kostimi počeli su se smanjivati i postajati funkcionalniji. Nakon Prvog svjetskog rata, žene su počele nositi kraće kupaće kostime koji su otkrivali ruke i noge. Do 1930-ih, kupaći kostimi su postali još hrabriji, s krojevima koji su naglašavali siluetu tijela, a 1950-te donijele su bikini revoluciju. Zahvaljujući dizajnerima poput Louisa Réarda, kontroverzan bikini je vrlo brzo je postao simbol slobode i seksualne revolucije.
Kupaći kostimi nastavili su se razvijati, postajući sve raznovrsniji i dostupniji kada je riječ o različitim materijalima, modelima i veličinama.
O kojih se materijala izrađuju kupaći kostimi?
Kupaći kostimi danas se izrađuju od raznih materijala – od prirodnih do sintetičkih. Neki od najčešće korištenih materijala su najlon, lycra, poliester i mikrovlakna.
Najlon je lagan, izdržljiv i brzo se suši što ga čini super izborom za kupaće kostime, a kako bi se poboljšala njegova elastičnost često se miješa s drugim materijalima poput lycre, još jednog vrlo popularnog materijala kada govorimo o kupaćim kostimima. Lycra je vrlo rastezljiv materijal koji se koristi za postizanje čvrstog i prilagodljivog kroja. Otporna je na klor zbog čega je savršeni izbor za kupaće kostime koje ćete najčešće nositi u bazenu. Otporan na UV zračenje i klor, poliester je još jedan izdržljivi materijal od kojeg se izrađuju kupaći kostimi. Važno je napomenuti da je manje rastezljiv u usporedbi s najlonom i lycrom. Kupaći kostimi od mikrovlakana iznimno su mekani i udobni zahvaljujući kombinaciji poliestera i poliamida, a istovremeno su otporni na vodu i brzo se suše.
Kako prati kupaće kostime?
Da bi kupaći kostimi trajali što duže, važno je pravilno ih održavati i prati. Kada govorimo o pranju kupaćih kostima, postoje tri zlatna pravila!
Prvo pravilo je da kupaće kostime isperite odmah nakon upotrebe. Nakon svakog korištenja u bazenu ili moru, isperite kupaći kostim hladnom vodom kako biste uklonili sol, klor i druge kemikalije. Drugo pravilo – ručno pranje! Kupaće kostime perite ručno koristeći blag sapun ili deterdžent namijenjen osjetljivim tkaninama. Pranje u perilici rublja izbjegavajte što je više moguće jer može oštetiti vlakna i elastičnost. No, ako se povremeno ipak odlučite za pranje u perilici za rublje, obavezno birajte niske temperature i program za osjetljivo rublje. Zadnje, ali ne manje bitno pravilo je da izbjegavate izbjeljivače i drugi jake kemijske proizvode koji mogu oštetiti tkaninu i smanjiti životni vijek kupaćeg kostima.
Foto: @collagevintage
Kako sušiti kupaće kostime? (i drugi savjeti za održavanje)
Ako želite da vam kupaći kostimi traju godinama, nikada ih ne sušite na direktnom suncu ili u sušilici za rublje jer toplina može oštetiti elastična vlakna. Umjesto toga, sušite ih položene na zraku u hladu.
U nastavku donosimo još nekoliko savjeta koji će produžiti rok trajanja vašim omiljenim kupaćim kostimima.
Izbjegavajte grube površine – sjedenje ili trenje o grube površine može uzrokovati trošenje tkanine. Pokušajte sjesti na ručnik ili glatku površinu. Rotirajte kupaće kostime – ako redovito plivate, razmislite o tome da imate nekoliko kupaćih kostima koje možete rotirati kako biste im dali vremena da se potpuno osuše i oporave između upotreba. Prije pranja, tretirajte mrlje – proizvodi za zaštitu od sunca na našim će kupaćim kostimima često ostaviti mrlje koje, ako ih ne tretirate na vrijeme i s pravilnim sredstvima, mogu uzrokovati trajne diskoloracije. Izbjegavajte jaccuzi i SPA kupke – visoke temperature mogu oštetiti tkaninu vašeg kupaćeg kostima, osobito kada je riječ o toplim kupkama s kemikalijama koje će bez sumnje ostaviti traga na svakom kupaćem kostimu.
Trendi kupaći kostimi na ljetnom sniženju
Calzedonia kupaći kostimi