How to: Kako održavati brušenu kožu?

01. lis 2024

Sve što trebate znati o održavanju jednog od najpopularnijih materijala u jesenskom ormaru.

S prvim jesenskim danima stigle su i prve jesenske kolekcije koje su nas potaknule na razmišljanje o garderobi za hladnije dane. Među najpopularnijim odjevnim komadima i modnim dodacima, i ove jeseni istaknuli su se modeli od brušene kože.

Ultimativni modni favorit za jesensku sezonu

Odjevni komadi i modni dodaci od brušene kože su svestrani moderni klasik koji će biti savršeni početak bezbroj različitih kombinacija – dnevnih i večernjih, ležernih i elegantnijih. Razlog je to zbog kojeg će se istaknuti među ključnim odjevnim komadima u svakoj garderobi, od one minimalne capsule garderobe koja okuplja tek nekoliko ključnih modela do raskošnih ormara zaljubljenika u modu i trendove.

Ove sezone, brušenu kožu nosit ćemo u nekoliko različitih modela i trendova – od klasika poput gležnjača od brušene kože preko torba od brušene kože do jakni od brušene kože inspirirane hit trendovima poput boho estetike i country stila. Modni favoriti od brušene kože su investicija u koju se vrijedi uložiti, ali samo ako ćete o njima pravilno brinuti.

Iako mnogi smatraju brušenu kožu zahtjevnom za održavanje, uz nekoliko ključnih proizvoda i savjete, omiljene modele od brušene kože nosit ćete ne samo ove jeseni, već godinama nakon.

 

Mala povijest brušene kože

 

Brušena koža (engl. suede) prvi put je postala popularna u 19. stoljeću u Švedskoj, gdje je korištena za izradu rukavica, a i sam naziv “suede” dolazi od francuskog izraza “gants de Suède” (švedske rukavice).

Tijekom 20. stoljeća, brušena koža se proširila izvan izrade rukavica te je postala popularna za izradu cipela, torbi, jakni i drugih odjevnih predmeta. 1960-ih i 1970-ih godina, u vrijeme procvata boho i hippie modnih stilova, brušena koža postala je jedan od najpopularnijih materijala. Danas, brušena koža sinonim je za luksuz i eleganciju, a i dalje se široko koristi u suvremenim modnim kolekcijama.

Kako se dobiva brušena koža?

Brušena koža se dobiva obradom prirodne kože, a postupak uključuje nekoliko koraka kako bi se stvorila karakteristična mekana i baršunasta površina. Cijeli proces započinje odabirom kože. rušena koža se obično proizvodi od unutrašnje strane kože (tzv. “spilt” sloj), koja je tanja i manje čvrsta od vanjske strane. Koža se prvo dijeli na slojeve, pri čemu se odvaja gornji sloj (koji se koristi za glatku kožu) od unutarnjih slojeva.

Nakon odvajanja gornjeg sloja, unutrašnja strana kože se mehanički brusi ili polira pomoću abrazivnih materijala, poput valjaka sa brusnim papirom. Ovim se postupkom uklanja površinski sloj, a koža postaje mekana i dobiva baršunastu teksturu. Nakon brušenja, koža se može bojiti u različite nijanse, a zatim tretirati zaštitnim slojem kako bi se povećala otpornost na vlagu i prljavštinu.

Zbog svoje meke teksture i luksuznog izgleda, brušena koža je jedan od omiljenih materijala za jesenske jakne, cipele i čizme, torbe i druge modne favorite.

Foto: @marine_diet; @marine_diet

Vodič za njegu i održavanje brušene kože

Odjevni komadi i modni dodaci od brušene kože zahtijevaju posebnu njegu kako bi zadržali svoj luksuzan izgled i dugotrajnost. Najvažniji korak u njezi brušene kože dolazi prije prvog nošenja. Svaki odjevni komad ili modni dodatak od brušene kože je prije nošenja potrebno zaštiti sprejom koji odbija vodu i mrlje, a za najbolju zaštitu postupak je potrebno ponoviti svakih nekoliko mjeseci.

Za čišćenje prašine i prljavštine koristite mekanu četku za brušenu kožu ili gumicu za čišćenje za brušene materijale. Četkajte u jednom smjeru kako biste očuvali teksturu kože.

Sve manje mrlje pokušajte ukloniti što prije. Masne mrlje možete posipati kukuruznim škrobom ili puderom za bebe i ostaviti da upiju ulje, a zatim nježno očetkati. Za mrlje od tekućine, koristite blago vlažnu krpu, ali pazite da ne natopite kožu, jer voda može trajno oštetiti teksturu. Za veće mrlje ili intenzivno zaprljane komade, najbolje je odnijeti ih na profesionalno čišćenje, a naša go to destinacija je uvijek Lemia ekološka kemijska čistionica u Arena Centru.

Važan dio održavanja modela od brušene kože je i njihovo čuvanja kada ih ne nosite. Preporuka je čuvanje na suhom i prozračnom mjestu, dalje od sunčeve svjetlosti kako bi se izbjeglo blijeđenje. Za zaštitu od prašine, preporuka je čuvanje u platnenim vrećicama ili omotano u papir.

I, za kraj, ono najvažnije. S obzirom na to da su modeli od brušene kože omiljeni u jesenskoj sezoni, važno je zapamtiti da brušena koža nije vodootporna, pa treba izbjegavati izlaganje kiši i vlazi. Ako se predmet navlaži, pustite ga da se prirodno osuši na zraku, dalje od izvora topline kao što su radijatori ili sušila, jer toplina može isušiti i stvrdnuti kožu.

Foto: @hoskelsa; @anoukyve

 

Modni noviteti od brušene kože za jesen

Mango jakna; UGG čizme, Fashion&Friends; Zara torba

 

Foto: Instagram (naslovna fotografija: @deborabrosa)