Svatko tko slavi Božić ima svoj način kako ovaj blagdan učiniti posebnim. Neki uključuju serviranje jela ili poslastica koje se pojavljuju vrlo rijetko tijekom godine, drugi više pažnje posvećuju dekoriranju prostora ili zabavama, dok nije zanemariv ni modni aspekt božićnog slavlja. I dok je svima zajedničko kićenje bora i obilje na blagdanskom stolu, nas je interesiralo kako se Božić slavi izvan te ‘comfort zone’.
Za Božić se poklanja…
Jedna od najneobičnijih božićnih priča, a vezana je za običaj darivanja, dolazi s Islanda. Vjeruje se da u božićno vrijeme zemljom hoda ogromna mačka i vreba nestašnu djecu i ljude koji su u godini na izmaku nešto zgriješili, a da bi izbjegli susret s njom moraju prije Božića na poklon dobiti novi komad odjeće. Zašto odjeća, nema objašnjenja, ali Islanđani se – zlu ne trebalo – drže ove tradicije. Iako djeca, generalno gledajući, ne vole dobivati odjeću za poklon, većina žena neće imati ništa protiv tog stylish božićnog pravila, zar ne?
Još malo neobičnih ideja
U Japanu, pak, gdje slavljenje Božića nije povezano s religijom, obitelji na blagdanski ručak odlaze na prženu piletinu u lanac brze hrane KFC. Kaže se da žene provedu otprilike tri godine svojeg života u kuhinji. Uoči božićnih blagdana mnoge, želeći udovoljiti svima i servirati obilje na blagdanskom stolu, ovaj lijepi obiteljski blagdan dočekaju premorene. Tko ove godine želi japanski Božić?
Tortica od prhkog tijesta punjena raznim suhim voćem na blagdanskom je stolu većine Britanaca. U tortici se skriva ‘blago’, pa onaj tko je najsretnije ruke, u desertu će ga pronaći. Ova igra može ‘začiniti’ i vaše blagdanske dane, s time da predlažemo da, umjesto tortica, pripremite fritule i u nekoliko njih ‘skrijete’ novčić. Upozorite prije toga ukućane da jedu oprezno, kako ne bi bilo neželjenih nus-pojava.
Od neobičnih božićnih tradicija svakako treba izdvojiti i onaj iz Švedske. Obitelj se okuplja ispred televizije točno u 15 sati i zajedno gledaju crtić Paja Patak. I tako već 60 godina.
Što je Božić bez kuhanog vina?
Na koji god božićni sajam dođete, poslužit će vam kuhano vino (ili zadnje vrijeme kuhani gin), no poželite li na Božić ostati čitav dan kod kuće, nema razloga da ne uživate u ‘home made’ kuhanom vinu. Nije ga uopće teško pripremiti. Mi smo se odlučili za crno kuhano vino, a sve sastojke pronašli smo u Intersparu.
Sastojci: 2 l crnog vina 1 dl vode 7 žlica šećera štapić cimeta 8 klinčića • 2-3 naranče
Priprema: iscijedite sok od naranči. Dodajte ga u vino koje ste pomiješali sa šećerom, cimetom i klinčićima. Zagrijavajte na laganoj vatri sve do vrenja. Smanjite vatru i pustite da kuha još 15 minuta. Ako je vino kiselije, dodajte više šećera
View this post on Instagram
Zašto medenjaci kad mogu gingerbread keksi
Ideju za ovu kukuruznu verziju gingerbread-a posudili smo od poznatog gastro blogera Mile Butorca, poznatijeg kao Hungry Mile. Sastojci:150 g kukuruznog brašna, 150 g glatkog brašna, prstohvat soli, 125 g šećera, 1 vanilin šećer, 10 g začina za medenjake, 200 g maslaca, sobne temperature, 1 žumanjak
Priprema: u zdjelu dodajte sve suhe sastojke i dobro promiješajte. Napravite udubinu u sredini i dodajte maslac narezan na manje kockice. Prstima utrljajte maslac u mješavinu suhih sastojaka.. Svemu dodajte žumanjak i kompaktno umijesite. Tijesto podijelite na dva dijela, spljoštite u disk i prozirnom folijom dobro zamotajte. Ostavite na hlađenje između pola i 1 sat. Pećnicu zagrijte na 200°C, izvadite prvi disk iz frižidera pa ga na pobrašnjenoj površini razvaljajte na debljinu između 5 mm i 7 mm. Kalupom izrezujte oblike i slažite ih na pleh obložen papirom za pečenje. Pecite 7 – 8 minuta, a nakon što ih izvadite iz pećnice, pustite keksiće da se ohlade i polako stvrdnu.
Crvena – tradicija koju volimo
I dok se običaji razlikuju od zemlje do zemlje, ono što je baš svima zajedničko je crvena boja kao asocijacija na Božić. Zašto je, zapravo, baš ova boja božićna boja? Tradicija potječe od svetog Nikole, koji je živio tijekom četvrtog stoljeća i prikazan je u grimiznoj haljini. Kako je bio dobar i svoje bogatstvo dijelio siromašnoj djeci (najčešće je bacao vreće zlata kroz prozore), sve povezano s njim rado se štuje. No crveno odijelo koje danas poznajemo nastalo je prema crtežu Thomasa Nasta za časopis Harper’s Weekly kasnih 1800-ih. To odijelo Djeda Mraza dodatno je popularizirano radom Haddona Sundbloma za poznatog proizvođača gaziranih pića 1930-ih. Tada je Djed Mraz i posao veseli, okruglog, bradati muškarca, predstavljajući tada simbol nade tijekom Velike depresije. Danas se većina ljudi intuitivno odlučuje odjenuti u crveno. Čak i kad je odabir ležeran look, poput božićne pidžame, otkačenih pulovera ili kupaćih gaća (za one koji Božić slave na + 30), crvena je još uvijek hit boja.
Božićni outfit: mi biramo cozy!
Kada su u pitanju uredske zabave ili blagdanska okupljanja, Božić je oduvijek služio kao savršena izlika da se obučemo u najljepše ruho. Pronalaženje savršene odjeće koja predstavlja radost i duh Božića staro je koliko i sam blagdan. Nije se puno promijenilo po tom pitanju. Glamur, elegancija i statement nakit i danas su dio blagdanskih modnih trendova posvuda u svijetu.
Tradicionalno govoreći, božićna moda naginje prema “klasičnim” predmetima koji čine da se osjećamo ili ugodno ili glamurozno, ovisno o tome kakav smo božićni scenarij smislili. Zapravo, i nema nekog posebnog dress code-a, jer sve je prihvatljivo. Ali za šljokicama, baršunom i crvenom bojom nekako više čeznemo čim uđemo u prosinac. A tko kaže da taj dan ne možete stvoriti pravi ‘mix and match’. Primjerice, za božićno jutro odaberite najudobniju opciju, poput božićne pidžame ili omiljenog ogrtača. Ako tražite odjevne predmete za svečanije prilike, najbolji izbor su elegantni komadi i to ne nužno haljine. Baršunaste hlače i sako također su sasvim OK izbor. Malo ekstra blagdanskog štiha možete dodati odabirom nakita i torbi sa šljokicama. Najbolje komade možete nabaviti u Arena Centru, omiljenoj destinaciji svih poznavatelja trendova i zaljubljenika u modu. Mi smo ovog puta odabrali cozy stil…